Az amerikai költségvetés globális hatása
Donald Trump költségvetési csomagját megszavazta az Egyesült Államok képviselőháza. A befektetők egyre nagyobb kockázatot látnak az amerikai államadósságban, a következmények hazánkban is érezhetők lesznek.
Az amerikai képviselőház elfogadta Donald Trump elnök és a republikánusok adó- és költségvetési csomagját, mely „One Big Beautiful Bill”, azaz Egy Nagy Gyönyörű Törvény néven kerül be a történelembe. A csomag nevesíti Trump választási ígéreteinek is egy részét, de a legnagyobb kitettséget mégis a 2017-ben bevezetett Trump-féle adócsökkentések meghosszabbítása teszi ki.
Az amerikai kongresszus felsőháza, azaz a szenátus még módosíthat a törvényen / Fotó: AFP
Megugorhat az amerikai költségvetési hiány
Bevezeti
- a borravalóra,
- bizonyos túlórákra,
- továbbá az autóhitelre az adókedvezményt is,
- valamint növeli a katonai és határbiztonsági kiadások tervezett összegét.
A csomag nemhogy csökkentené az Egyesült Államok költségvetési hiányát, hanem növeli, illetve mélyíti az ország adósságválságát.
A Kongresszusi Költségvetési Hivatal elemzése szerint az adócsomag önmagában 3800 milliárd dollárral növeli a hiányt a következő években. A csomag ugyan tartalmaz 1000 milliárd dollár megtakarítást is a szociális hozzájárulások szigorításával, azonban az nem kompenzálja a növekvő hiányt. A 2017-ben bevezetett adócsökkentés meghosszabbítása 3800–4500 milliárd dollár bevételkiesést jelenthet.
A növekvő deficit és kamatkiadások miatt az egyik legnagyobb hitelminősítő, a Moody’s leminősítette az Egyesült Államok hitelbesorolását AAA szintről Aa1-re. Az adósság már most 36 ezermilliárd dollárra rúg, azaz 105,15 százalék a GDP-arányos adósságráta, amely elemzők szerint tíz éven belül elérheti a 118 százalékot. Ilyen magas eladósodottságot csak az 1945–1946 években mutattak ki.
A demokraták ellenezték a törvényt, szerintük a leggazdagabbaknak kedvez, míg a szegényebbek terhei nőnek, a társadalmi biztonsági háló gyengül.
Jelentősen nőhet az adósságteher
Az amerikai költségvetés szerkezetének problémái régóta jelen vannak, így többek között az elöregedő társadalom, a folyamatos kiadásnövekedés, az adócsökkentések és a válságkezelő programok együttesen évtizedek óta növelik a hiányt.
Ha a kongresszus nem változtat a törvényen, elemzői számítások szerint 21 ezermilliárd dollárral nőhet az államadósság tíz éven belül, míg a GDP-arányos adósság új történelmi csúcsot érhet el. A Trump-kormányzat abban bízik, hogy az adócsökkentések következtében felpörög a gazdaság, és a növekedésből származó többletbevétel pótolja a kiesést.
A veszély ezzel szemben az, hogy a költségvetési lyuk tovább nő, a kamatteher pedig nagyobb összeget visz el a költségvetésből. Rövid távon az adócsökkentések ugyan serkentik a gazdasági növekedést, hiszen több pénz marad a vállalatoknál, amit beruházásokra és fogyasztásra fordíthatnak. Hosszú távon azonban jelentősen növekedhet az adósságteher.
A vámháború sem segít az amerikai makrogazdasági kilátásokon. Az importtermékekre kivetett vámok növelik a vámbevételt, azonban növelik a termék fogyasztói árát is, azaz jelentős árfelhajtó, inflatorikus hatásuk van.
Vészjelzéseket küld a kötvénypiac
A kötvénypiac vészjelzéseket küld, hiszen már szemmel látható a hozamok megemelkedése és a hitelminősítés csökkentése. A piacok gyorsan reagálnak, a tízéves államkötvény hozama 2007 óta nem látott 4,6 százalékos szintre emelkedett, míg a harmincéves társa felülről súrolja az 5 százalékot.
A kötvénypiacon tapasztalt eladási nyomás a kormány, a vállalatok, de még a háztartások hitelfelvételét is drágítja, negatívan befolyásolja, idővel pedig visszafogja a gazdasági növekedést. A növekvő kamatköltségek jelentős tételt tesznek ki a költségvetésben.
Az inflációs hatások következményeként nem várható, hogy agresszív kamatcsökkentéseket hajt végre az amerikai jegybank, sokkal inkább valószínűsíthető a két lépésben történő, összesen 50 bázispontos kamatcsökkentés. Ezen piaci várakozások következtében a kétéves állampapír nem tud elszakadni a 4 százalékos hozamszinttől.
Mit is jelent ez? A befektetők egyre nagyobb kockázatot látnak az amerikai államadósságban – különösen úgy, hogy ezt a félelmet egy hitelminősítő is megerősíti – a növekvő deficit és kamatkiadások miatt.
Hazánk sem tudja kivonni magát a hatások alól
Egy biztos: az amerikai adócsomag rövid távon nagyon népszerű. A politikai siker azonban hosszú távon jelentős gazdasági és társadalmi kockázatokat hordoz, hiszen az amerikai államadósság spirálja gyorsul, a piacok idegesebbekké válnak, a társadalmi feszültségek nőnek.
A világ legnagyobb gazdaságában felmerülő problémák hatása alól hazánk sem tudja kivonni magát, hiszen a kötvénypiaci hozamemelkedés globalizálódott, azaz a felerősödött kockázatok miatt a sérülékenyebb feltörekvő piaci hozamok is emelkedtek.
Napjainkban nem a magyar gazdaság helyzetét árazzák a befektetők, hanem a globális kockázatot, az eladási nyomást és a bizonytalanságot, amely jelen esetben az amerikai költségvetésre vezethető vissza.
Minél hosszabb egy kötvény futamideje, annál kockázatosabb. Ezért a befektetők megkérik az árát, hogy hosszú távon finanszírozzák az államot. A magyar tízéves vagy annál hosszabb lejáratú intézményi államkötvények, amelyek lakosság számára is elérhetők, már 7 százalék éves hozam felett vásárolhatók, így egy 2050-ben lejáró kötvény 7,3 százalékos hozamot kínál évente, ha a befektető a lejáratig megtartja.
Azonban itt sincs ingyenebéd, az attraktív hozam mögött kockázat van, itt is nagy a költségvetési hiány és az államadósság, plusz az ország kockázati felára tükrözi a hozamokat.