Szellemi műhely
Nagyon pörögnek a kispapírok a tengerentúlon
A kisebb kapitalizációjú részvények indexe még az S&P 500-at is le tudta körözni
Kötvényekbe vetett bizalom, avagy a jegybankok piacmozgató hatása
Tavaly a magas hozamkörnyezetnek köszönhetően, illetve az infláció csökkenésével összhangban akár 27 százalékos hozamot is el lehetett érni.
További felértékelődés jöhet a régiónk részvénypiacán
Érdemes a bankszektorra, az olaj- és gázszektorra, illetve a telekommunikációs szektorra helyezni a fókuszt.
Momentum vagy trend – ez itt a kérdés
A befektetési stratégiák lecsupaszíthatók erre a két alapállásra.
Valószínűségek játéka a tőzsdéken
A befektetéselméleti írások és tanulmányok, az opcióárazás és a befektetési stratégiák fejlesztése, magyarán minden és mindenki, akinek van valamilyen formában befektetése vagy épp köze hozzá, tapasztalhatta, hogy ez bizony sokszor a valószínűségekről szól. Vajon helytálló megállapítások vonhatók le csupán a hozamok visszatekintő elemzéséből? Vagy a múlt már elmúlt, és inkább célszerű csak előre tekinteni?
A profi befektetők pozitívan látják Ázsia jövőjét
Kína vezetésével a fejlődő országok részvényei felülteljesítők lehetnek a következő években.
Indul a kincskeresés a medvepiacon
A bizonytalan gazdasági környezetben olyan szektorokba érdemes befektetni, amelyeket erős készpénztermelő képesség jellemez, és amelyeknek a cégei a nyereségüket osztalékágon hajlandók is kifizetni.
Elérkezett a kötvények ideje
Akik október közepén mertek vásárolni a hosszú kötvényekből, tetemes profitot tehettek zsebre, két hónap alatt akár 11 százalék hozamot érhettek el.
Az erőteljesen lassuló gazdaság jelei már a vállalati gyorsjelentésekben is tükröződnek
Az S&P 500 index vállalatait megvizsgálva körülbelül 11,5 százalékos átlagos bevételnövekedéssel lehet kalkulálni, ami első ránézésre jó eredménynek tűnik, azonban a vállalatok jelentős része csak a folyamatos áremeléseknek köszönhetően tudta elérni ezt az eredményt.
Részvénypiaci felpattanást hozhat a kamatok tetőzése, most érdemes jól válogatni
Amikor részvény befektetésekről beszélünk érdemes különbséget tenni az egyes részvények között, különös tekintettel arra, hogy azok milyen faktor kitettséggel rendelkeznek. Több tőkepiaci elmélet létezik, de ezek közül az APT (Arbitrage Pricing Theory) foglalkozik azzal, hogy úgy próbálja megmondani egy-egy részvény árazását, hogy annak hozamait megpróbálja jól magyarázható faktorokra bontani és azok együttes segítségével megmagyarázni a hozamok várható értékét. Na, de félre a szakmai káromkodással, lássuk, hogy ez mit is jelent számunkra mint befektetőknek.
További tőzsdei mélypontok várhatnak ránk az idén
A markánsan csökkenő vállalati profitvárakozások még nem épültek be a tőzsdei árazásokba, az idei év gyenge részvénypiaci teljesítményeiben leginkább a diszkontráták emelkedése játszotta a főszerepet.
Jó sztori lehet a kötvénypiac
A pandémia okozta keresleti-kínálati hatások, a jegybanki lazítások az infláció tartós gyorsulását idézték elő globálisan, amelyet az orosz–ukrán háború és az azt követő szankciók tovább gerjesztettek. A helyzet eredőjeképpen pedig egyre kecsegtetőbb lehetőségeket kínálnak a kötvénypiacok.
Értékeltség versus momentum
Az akadémiai publikációk és a szakma egyaránt jól ismeri ezt a két faktort, amelyekre külön-külön befektetési stílusok is kialakultak. Ez a két legintuitívebb eszközválogatási módszer, de kevesen tudják róluk, hogy együtt alkalmazva még tovább javítható a befektetési teljesítményünk, ugyanis jól diverzifikálja egymást ez a két faktor.
Kedvező a régiós tőkepiacok értékeltségi szintje
A CETOP csaknem 20 százalékos árfolyamvesztése több mint 8 százalékkal haladja meg a Euro Stoxx 50 értékcsökkenését, ami nagymértékben annak tudható be, hogy az ukrán–orosz háború negatív hatásai a térségben érezhetők a leginkább. Az év eleje óta tapasztalt részvénypiaci mozgások, azonban historikusan is kedvező értékeltségi szinteket eredményeztek.
Izgalmas gyorsjelentési szezonra van kilátás
Múlt héten elkezdődött a második negyedéves gyorsjelentési szezon, amelyben a vállalatok jövőbeli kilátásai lehetnek a befektetők fókuszában, mivel a folyamatosan emelkedő kamatkörnyezet, az inflációs nyomás, az orosz–ukrán háború hatásai és a globális ellátási láncokkal kapcsolatos problémák könnyen nyomást helyezhetnek a vállalati profitokra, marzsokra és ronthatják a cégek jövőbeli profittermelő képességét.
Újabb esések előtt nyílt meg a tér Amerikában
Az amerikai S&P 500 tőzsdeindex 2022. június 16-án 20 százaléknál nagyobb visszaesést regisztrált, ilyenkor hivatalosan is medvepiacnak szokás nevezni az adott tőzsdei szakaszt. A legkorábbi csúcshoz szoktuk mérni a visszaesést, és medvepiacnak nevezünk minden olyan esetet, amikor 20 százaléknál nagyobb a zuhanás.
Taktikai eszközallokáció és a momentum
Aktív vagyonkezelési stratégiával optimális hozamot érhetnek el a kockázatkerülő befektetők.
Minden befektető azt szeretné, ha portfóliójának értéke a lehető legtöbb alkalommal és a lehető legstabilabban tudna gyarapodni. Ez különösen fontos a jelenlegi vérzivataros időkben, amelyeket háború, geopolitikai feszültségek, magas infláció, lassuló növekedés és az energia drasztikus drágulása jellemez.
Előtérbe kerülhetnek az osztalékvadász ETF-ek
Az S&P500 index historikus adatait elemezve az derül ki, hogy az elmúlt 140 évben 19 medve piaccal (legalább 20 százalékos árfolyamveszteség) találkozhattak a befektetők. Az átlagos értékvesztés 37,3 százalék, míg az átlagos időtartam 289 nap volt, ezekkel kalkulálva 2022. október 19-én érhet véget a jelenlegi negatív részvénypiaci környezet, melynek „célára” az S&P500 esetében 3000, míg a Nasdaq esetében 10000 pontos érték – derül ki a Bank of America Merryll Lynch elemzéséből.
Fókuszba kerülhet az elfeledett latin-amerikai részvénypiac
Az idei év kedvezőtlenül alakul eddig a legtöbb részvénypiac számára, amit az emelkedő hozamkörnyezet miatt egyre szigorodó monetáris politika és az orosz–ukrán konfliktus miatti kockázatkerülés váltott ki. A már eddig is magas inflációs számokat várhatóan tovább növeli az energia- és nyersanyagárak drasztikus elszállása, ami további monetáris politikai szigorítás szükségességét vetíti előre. A részvénypiacok zömének kedvezőtlen a fentebb említett gazdasági környezet, ezért is láthatunk negatív részvénypiaci teljesítményeket az idei évre vonatkozóan.
Szép jövő vár a kínai részvényekre
Az elmúlt időszakban a fejlődő részvénypiaci index alulteljesítése volt megfigyelhető a fejlett régiókhoz képest, és egyelőre ez a tendencia az idei évben sem fordult még meg, azonban bíztató jelek már látszódnak. Az MSCI Emerging Markets Index 1 éves időtávon több, mint 13 százalékot csökkent, míg ebben az időszakban az S&P500 index közel 15 százalékot, az 50 legnagyobb európai vállalatot tartalmazó EuroStoxx50 Index pedig 4 százalékot emelkedett.
Jó pár geopolitikai eseménynek volt már brutális hatása a tőzsdékre
Látva a szomszédságban zajló háborút és a feszült geopolitikai helyzetet jogosan merülhet fel bennünk, hogy vajon mire lehet számítani a pénz- és tőkepiacokon egy háború vagy geopolitikai esemény alkalmával.
Folytatódhat a szektorrotáció a részvénypiacokon
A globális GDP 2021-es növekedése a Generali által várt 5,2 százaléknál valószínűleg fél százalékponttal lehetett magasabb. A kedvező gazdasági környezetben a részvénypiacokon is kiemelkedő hozamokat lehetett elérni tavaly, így a klasszikusnak számító 60/40 portfólió szintén átlag feletti megtérülést biztosított. A 2020 márciusi mélypontokhoz képest 40 százalékot meghaladó hozamot érhettek el a befektetők 60 százalék részvény- és 40 százalék kötvénybefektetést tartva.
Felülteljesítő maradhat a régió részvénypiaca
A feltörekvő részvénypiacok közül 2021-ben az egyik legjobban teljesítő régió Kelet-Közép-Európa volt, a Cetop index 26,64 százalékot emelkedett az év végéhez közeledve.
Ez a trend 2022-ben is folytatódhat, mivel a közép- és kelet-európai országok növekedési kilátásai továbbra is szilárdak, de nagymértékben függnek a globális ellátási lánc zavarainak enyhülésétől.
Fenntarthatósági elvárásokkal néz szembe a luxusipar
Október utolsó napján kezdődött el az ENSZ 26. klímakonferenciája, amelyen több mint 200 ország képviseltette magát, és arra keresték a választ a résztvevők, hogy miként érhető el a párizsi klíma megállapodásban elfogadott legfeljebb 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedésre vonatkozó célkitűzés megvalósítása.
Magára talált az amerikai bankszektor
A Wall Street-i bankok kötvény- és részvénykereskedési üzletágai kiemelkedően teljesítettek, és a hitelportfóliók javulásának köszönhető céltartalék-felszabadítás is kedvezően hatott a negyedéves számokra.
Krónikussá vált a luxusipar függése Kínától
Mérete és fizetőképes kereslete alapján Kína megkerülhetetlen tényezővé vált a luxusiparban. Érthető, ha az érintett vállalatok árfolyama már a társadalmi átalakítások szándékára is élénken reagál.
Élen a Deere az agrártechnológiai átállásban
A Global Market Insights előrejelzése alapján a 2018-ban 4 milliárd dolláros precíziós mezőgazdasági piac éves átlagos 15 százalékos növekedéssel 2025-re a 12 milliárd dollárt is meg fogja haladni.
A mezőgazdaság a történelem során mindig kiemelt fontossággal bírt és nincs ez másképp napjainkban sem, hiszen 2018-ban a globális bruttó hazai termék (GDP) 4 százalékát adta a szektor. Az emberiség élelemmel történő ellátása és a környezetre gyakorolt negatív hatások csökkentése a legfontosabb feladatok közé tartozik, amit az agráriumnak meg kell oldania a következő év(tized)ekben.
Hasíthat a kézműves termékek Amazonja
Az Etsy még sok éven keresztül produkálhat két számjegyű növekedést, és a jelenlegi árazás mellett is kiváló hosszú távú befektetésnek bizonyulhat.
A pandémia nagy nyertesei közé tartoznak az e-kereskedelemmel foglalkozó vállalatok. Az Amazon sikere széles körben ismert, de érdemes egy pillantást vetni „kistestvérére”, az egyedi kézműves tárgyak piactereként működő Etsy-re is. A cég növekedésének óriási lökést adtak a tavalyi lezárások, a platformon értékesítő kézművesek száma 2,7 millióról közel 5 millióra, a vevőké 46 millióról 90 millióra nőtt bő másfél év alatt, ráadásul az egy vásárlóra jutó átlagos költés is 20 százalék fölötti mértékben bővült.
Citius, altius, fortius!
Így szól az olimpiai játékok hármas jelszava, azaz: Gyorsabban, magasabbra, erősebben! Ez a jelmondat az újkori olimpiai játékok győzteseinek eredményeiben is kiválóan látszódik. Az 1904-ben St. Louisban rendezett olimpián közel 3 és fél óra alatt teljesítette az olimpiai bajnok a maratoni távot, a jelenlegi olimpiai rekord 2 óra 6 perc. Hajós Alfréd 1896-ban 1 perc 22 másodperces eredménnyel szerezte meg 100 méteres gyorsúszásban az aranyérmet, Tokióban a nyolcfős döntőbe 48 másodperc alatti idővel lehetett bekerülni.
Előnyben az analóg félvezető gyártók
Az analóg félvezetők alig 15 százalékát teszik ki a teljes piac évi 400 milliárd dollár feletti értékesítésének, ennek ellenére befektetői szemmel több szempontból is értékesebbek lehetnek, mint a digitális félvezetők.
Luxus a befektetésekben, jöhet az űrkalandozás
Az S&P Global Luxury index 5 éves időtávon dollárban 190 százalékos nyereséget hozott, amivel jelentősen felülteljesítette az S&P 500 részvényindexet. A koronavírus-járvány a luxusszektorban tevékenykedő vállalatok bevételeit is jelentősen megtépázta tavaly, a nagyságrendileg 20 százalékos globális visszaeséssel az előző öt év növekedése törlődött.
Biztató fejlemények Indiában
Bő egy hónapja India még a katasztrofális koronavírus-adatok miatt került a címlapokra. Azóta nagyot javult a helyzet, a napi új fertőzöttek száma a május elején jellemző napi 400 ezer fölöttiről 100 ezer alá esett. A Covid-tesztek kevesebb mint 5 százaléka pozitív, tehát valódi javulásról beszélhetünk, és nem csupán a kevés elvégzett teszt miatt csökkent az esetszám.
Folytatódhat a bikapiac a réznél
Az elmúlt tíz évben drámai mértékben visszaesett az újonnan felfedezett rézlelőhelyek száma.
A részvénypiacok felülsúlyozása továbbra is indokolt
A Generali Alapkezelő két alapja is dobogós lett a Privátbankár.hu Klasszis-díjkiosztón: a Generali Triumph B sorozat a második a Legjobb Abszolút hozamú Származtatott Alap kategóriában, míg az Innováció Részvény Alap a harmadik a Legjobb Globális Részvény Alapok között. Az utóbbi alapot kezelő Munkácsi Dávid pedig az egyik feltörekvő portfoliómenedzseri díjban részesült. Varga Róberttel, a Generali Alapkezelő április 1-jén kinevezett vezérigazgatójával beszélgetett Csabai Károly, a Privátbankár lapcsoport felelős szerkesztője.
Felülteljesíthetnek az ír bankok
Az ír bankrendszer nehéz időszakon van túl, hiszen 2015 és 2020 vége között a szektort reprezentáló FTSE Ireland Financials Index elvesztette értékének háromnegyedét.
A következő évek azonban kedvezőbb hozamokkal kecsegtetnek. A 2008-as válság előtti évtizedben Európa sztárgazdasága volt a kelta tigris.
Hosszú távon vonzó lehet a Coinbase
Az idei év egyik legjobban várt tőzsdei bevezetése a Coinbase kriptodeviza-börzéé volt. Az április közepi debütálás sikeres volt, a részvény az első hét kereskedési napon a 250 dolláros bevezetési árról 293 dollárra drágult. A vállalat stabil lábakon áll, nyereséges, és jelentős adóssága sincs.
Érdemes idén is számolni a részvényalapokkal, abszolút hozamú alapokkal
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak kategóriái közül a Generali Alapkezelő kettőben is dobogós helyezést ért el, Munkácsi Dávid pedig Az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere lett. A cég befektetési területének vezetője adott rövid helyzetértékelést.
A Privátbankár.hu idén is kiosztotta a Klasszis díjakat a hazai alapkezelői szakma legjobb vagyonkezelő szakembereinek. A győztes alapokat, portfóliómenedzsereket egy online díjátadó keretében adták át; a 2020-as év eredményeiről és a 2021-es kilátásokról az alapkezelők szakembereit kérdezték.
Érdekes jelenség a részvénybikapiac felszíne alatt
Az idei első negyedévben is folytatódó globális részvénybikapiac felszíne alatt egy érdekes jelenség figyelhető meg. Az értékalapú részvények tíz év alulteljesítését követően jelentősen felülteljesítették a növekedési részvényeket: az értékalapú MSCI World Value Index 8,9 százalékos emelkedéssel zárta a negyedévet, míg a növekedési MSCI World Growth Index mindössze 0,1 százalékot hozott.
Hódít az 5G, Ázsia áll a legjobban
Az ötödik generációs mobilkommunikációs hálózat (5G) felhasználói bázisának széles körű kiépülését is erősen hátráltatta a koronavírus, azonban a várakozásokat meghaladó előfizetői számot és a bázisállomás-építések felpörgését hozta az év vége. Az Ericsson által még a pandémia előtt publikált Mobilitási jelentés 2020 végére 84 millió 5G-előfizetőt prognosztizált, végül a felhasználók száma megközelítette a 220 milliót.
Erős maradhat az uránérckereslet
Míg a legtöbb primer energiahordozó gyengélkedett 2020-ban,
az uránium piaca kifejezetten erős évet tudhat maga mögött, hiszen a NYMEX-en kereskedett benchmark uránérc kontraktusa 20 százalékot emelkedett.
Konténerhiány fékezheti a kilábalást
Minden esély megvan rá, hogy a tavalyi visszaesést dinamikus globális gazdasági növekedés kövesse. A tömeges oltásokat követő fokozatos újranyitás, a soha nem látott mértékű fiskális és monetáris élénkítés, valamint a fejlett világ háztartásainak felhalmozott megtakarításai egyaránt a gyors kilábalás irányába mutatnak.
Fogynak a vámok, előretörhet Afrika
Afrika az utóbbi hetekben a koronavírus új mutációjával kapcsolatban szerepelt a hírekben, de befektetési szempontból is érdekes terep. A pandémia utáni kilátásai kedvezők, köszönhetően a kontinens országai közötti javuló együttműködésnek, a kedvező demográfiának, a világgazdaság küszöbönálló talpra állásának és a kontinens gazdasági szerkezetváltásának. Az elmúlt évtizedekben Afrika gazdasági fejlődésének fő gátjai a szabad kereskedelem hiánya és a magas vámok voltak. De a napokban életbe lépett a 34 ország által ratifikált Afrikai Kontinentális Szabadkereskedelmi térség (AfCFTA) egyezmény, ami óriási lépés:
Erős a kereslet, lendületben az árupiacok
Az árucikkpiacok volatilis időszakon vannak túl.
A benchmark Bloomberg Commodity Index tavaly a világgazdaság leállásával egyidejűleg összeomlott, majd több mint 30 százalékos emelkedést követően végül 3,5 százalékos eséssel zárta az évet. Mind a kínálati, mind a keresleti oldal alakulása azt vetíti előre, hogy az árucikkek bikapiaca, amely tavaly április óta tart, idén is folytatódhat.
Rubel, orosz kötvény: szépen hozhat
Oroszország minden tekintetben nehéz éven van túl. A gazdaságot nemcsak az ország karantén miatti részleges lezárása, hanem az olajár esése is érzékenyen érintette.
A gazdasági visszaesés a második negyedévben éves alapon elérte a 8 százalékot, a költségvetési hiány pedig idén a GDP 5 százaléka körül alakul, ami több mint egy évtizede nem látott érték. A járvány második hulláma tombol az országban, a december 20-i adatok szerint a fertőzöttek száma már meghaladja a 2,8 milliót. Ez világszerte a negyedik legmagasabb érték, a napi új fertőzöttek száma pedig hetek óta 28–30 ezer között alakul. De a fény már látszik az alagút végén, december elején megkezdték a lakosság beoltását a hazai fejlesztésű, 95 százalékos hatékonyságú Szputnyik V vakcinával. Az egészségügyi helyzet jobbra fordulásával párhuzamosan a gazdaság is kezdhet talpra állni.
Felértékelődés jöhet a Távol-Keleten
Több érv is szól amellett, hogy 2021-ben a feltörekvő piacok felülteljesítők lehetnek a fejlett piacokkal szemben, ám jelentős különbségek adódhatnak egyes régiók között. A távol-keleti régiós részvénypiacok globálisan is az élvonalba kerülhetnek, amihez nagyban hozzájárulhat a kínai gazdaság koronavírus-járvány utáni gyors felépülése. A régiós országok legfontosabb kereskedelmi partnere ismét növekedési pályára állt, és a Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint
Kína lehet az egyetlen G20‑as ország, amely az idén is növekedni tud,
a jövőre várt 8,2 százalékos pluszról már nem is szólva.
Felülteljesíthet a brit bankszektor
Az Egyesült Királyság részvénypiaca 2020-ban az egyik leggyengébben teljesítő a fejlett országok között, és ez alól a helyi bankok sem kivételek.
A brit bankszektort reprezentáló FTSE 350 Banks Index az elmúlt hetek emelkedését követően is 35 százalékos mínuszban áll az idén, ezzel 8 százalékponttal teljesíti alul az európai és tízzel az amerikai bankszektort. A következő évben azonban ez az alulteljesítés megfordulhat, és kiemelkedő felülteljesítők lehetnek a brit bankok. A szektor értékeltsége vonzó, a legtöbb brit nagybank a könyv szerinti értékének 0,4–0,6-szeresén forog, ez a 2008-as válság során látottnál is nagyobb diszkont.
Optimista hangulat a kínai tőzsdéken
A kínai CSI300 Index idén kiválóan teljesített, 19 százalékos emelkedésével – a Nasdaq kivételével – magasan felülteljesítette a világ vezető részvényindexeit. Az elmúlt tíz év előző két kínai bikapiaca csúnya véget ért, 2015-ben 50, 2017-ben 30 százalékos esés követte a felfutást. Ezúttal jó eséllyel elkerülhető lesz a hasonló végkifejlet, hiszen a piac struktúrája megváltozott, a fundamentumok kedvezők, a piac liberalizációja pedig újabb nemzetközi befektetőket vonzhat a piacra.
Velünk marad az erős renminbi
A kínai fizetőeszköz a trenddel szembe haladva 4 százalékot erősödött, és a fundamentumok és a nemzetközi tőkeáramlások is afelé mutatnak, hogy ütésálló marad. Ugyan év elején Kínát kényszerítette térdre elsőként a Covid–19, a hatóságok gyors intézkedései és a lakosság fegyelmezettsége révén az ország gyorsan túlesett a járvány nehezén.
A GDP az első negyedéves 6,8 százalékos éves alapú visszaesést követően bővülő pályára állt, a második negyedévben 3,2, a harmadikban 4,9 százalék volt a növekedés.
Nincs buborék a tech részvényekben
Az utóbbi évek legnagyobb részvénypiaci nyertesei az amerikai technológiai vállalatok. A szektort reprezentáló Nasdaq index az elmúlt öt évben csaknem két és félszeresére emelkedett, míg az S&P 500 indexnek még a duplázásra sem futotta. Ez különösen az utóbbi egy évben volt kirívó:
a Nasdaq 40 százalékos felértékelődése több mint duplája az S&P 500 15 százalékos hozamának.
Eljöhet a feltörekvő papírok ideje
A feltörekvő részvények tíz éve alulteljesítik a fejletteket. Több jele van, hogy fordulóponthoz érkeztünk, és az előttünk álló évek a fejlődő piacok felülteljesítéséről szólhatnak. A fejlődő piacok árazása olcsó, gazdasági növekedésük és középtávú kilátásaik kedvezőbbek a fejlettekénél, és a dollár gyengülése is támogatólag hat rájuk.
Árazás tekintetében a fejlődő piacok jelentős diszkonton forognak a fejlettekhez képest, a két piac közötti értékeltségi különbség utoljára 2009 elején volt olyan mértékű, mint ma. A fejlődő piacok P/E-rátája most 30 százalékkal alacsonyabb, mint a fejlett piacoké, szemben a historikusan jellemző 20 százalék körüli diszkonttal. A könyv szerinti értéken alapuló mutatók is hasonló képet festenek, P/B-alapon a feltörekvő piacok 36 százalékkal olcsóbbak a fejletteknél, a hosszú távú átlagnak számító 17 százalékkal szemben.
A lakásépítésekre nem hat a recesszió
Az Amerikában dúló recesszió ellenére a lakáspiac kiválóan teljesít. Ennek legfőbb oka, hogy a minden korábbinál bőkezűbb munkanélküli-segélyeknek és jóléti transzfereknek köszönhetően a lakosság vásárlóereje a hatalmas gazdasági visszaesés ellenére sem csökkent, ezért nem került sor tömeges jelzáloghitel-bedőlésekre.
Sőt, az alacsony jelzáloghitel-kamatok és a nagyvárosokból való kiköltözési trend következtében a lakáspiac dübörög, a Case-Shiller országos lakóingatlan-árindex 3 százalék fölötti éves áremelkedést jelez, az új lakásépítések száma pedig júliusban közel másfél millióra ugrott, több mint 10 százalékkal haladva meg az elemzői várakozásokat.
Az aranybánya lehet az új arany
A múlt héten korrigált mind az arany, mind az aranybányák árfolyama. Ez rövid távon folytatódhat is: a technikai támasznak számító ötvennapos mozgóátlag mindkét eszköz esetében 5 százalékkal a jelenlegi árak alatt található.
Felfutás előtt a 3D-s nyomtatás
A 2010-es évek elején jelentős befektetői optimizmus alakult ki a 3D-s nyomtatással kapcsolatban, ami a technológia hétköznapi – lakossági – használatának elterjedésén alapult.
Annak a hype-nak köszönhetően, hogy minden otthonban lesz 3D-s nyomtató, az iparág két legnagyobb szereplőjének (3D Systems és Stratasys) a részvényárfolyama 2014-ben elérte a mindenkori csúcsát. Jól jelzi a várakozások kudarcát, hogy a két vállalat értéke a tizedére esett vissza, és a piaci kapitalizációjuk jelenleg a 800–850 millió dolláros sávban mozog.
Menetelhetnek a hitelminősítők
A globális hitelminősítések piacát száz éve két óriás, a Moody’s és az S&P uralja. Ez idő alatt számos kísérlet történt egyeduralmuk megtörésére – az Egyesült Államok értékpapírpiaci felügyelete, a SEC kilenc jóváhagyott hitelminősítőt tart számon –, ám ezek egyike sem járt sikerrel. Sőt, a piac tovább koncentrálódott; a két nagy cég részesedése az USA kötvénypiacán a 2007-es 62 százalékról 2017-re 82 százalékra nőtt.
Fogyasztásra építő, hozambarát ETF-ek
A koronavírus-járvány minden idők leghosszabb bikapiaci trendjének és gazdasági konjunktúrájának vetett véget tavasszal. Az előző évtized a globális jegybankok által alkalmazott ultralaza monetáris politikáról, a pénznyomtatásról szólt, amelyek hatására folyamatosan nőttek a bérek, megvalósult a politikusok dédelgetett álma, a teljes foglalkoztatás, továbbá számos országban folyamatosan csökkentették mind a vállalatokra, mind a lakosságra kivetett adóterheket. Egy ilyen kedvező gazdasági környezetben a fogyasztók kevésbé törődnek a megtakarításaikkal, többet keresnek és többet is költenek. A fogyasztói társadalom szempontjából két külön fogyasztói szektort különböztetünk meg:
az alapvető fogyasztási termékek szegmensét (Consumer Staples)
és a nem alapvető fogyasztási termékek szegmensét (Consumer Discretionary).
Hitelinformációs cég mint profitforrás
Az Egyesült Államok nemcsak a fogyasztói társadalom, hanem a fogyasztói hitelezés őshazája is, ezért nem meglepő, hogy globálisan a három legnagyobb tőzsdén jegyzett hitelinformációs vállalat – az Equifax, a Transunion és az Experian – mindegyike amerikai. E cégek kulcsszerepet játszanak a hitelezési folyamatban, szerepük a magánszemély hitelfelvevők körében hasonló, mint a hitelminősítőké a vállalati szférában, hiszen mindkét esetben az ügyfél hitelképességének megállapítása a feladat.
Ezek lesznek a jövő befektetései – Jól járhat, aki most türelmes
A jelenlegi bizonytalan piaci helyzetnek is lehetnek nyertesei. Munkácsi Dávid, a Generali Alapkezelő portfóliómenedzsere a Portfolio-nak többek között arról beszélt, a türelmes befektetők megfelelő részvény és szektor kiválasztással profitálhatnak az elmúlt években kialakuló és folyamatosan erősödő innovatív trendekből, és kitért arra is, mi a legfontosabb, amit megtanult befektetési és kockázat-kezelési szempontból a koronavírus hatására.
Vonzó részvények Latin-Amerikában
Nincs régió, melynek gazdaságát és részvénypiacát ne érintette volna a koronavírus-járvány.
A feltörekvő piacok különösen érzékenyen reagáltak, Latin-Amerika pedig még ezen belül is alulteljesítő, hiszen az S&P Latin America 40 index idén 47 százalékot esett, míg a teljes feltörekvő piacot lefedő MSCI EM index csak 18 százalékot. Latin-Amerika három legnagyobb, súlyos egészségügyi, gazdasági, politikai és társadalmi problémával küzdő országának (Argentína, Brazília, Mexikó) árnyékában azonban Chile és Peru vonzó befektetési célpontnak bizonyulhat.
Nincs vége a forint vesszőfutásának - a részvénypiacok túlzottan optimistának tűnnek
A jelenlegi piaci környezetben az aktívan kezelt abszolút hozamú alapok jelentősége felértékelődhet, hiszen a koronavírus-krízis elhúzódó bizonytalanságot jelent a tőzsdék számára, ezért fokozott óvatosság indokolt a részvénybefektetések terén. A következő időszakban folytatódhat a hazai fizetőeszköz mérsékelt, trendszerű gyengülése, mindez jól jöhet a megtépázott hazai turisztikai szektornak. Andreskó Máriával és Pál Rolanddal, a Generali Triumph Abszolút Hozamú Származtatott befektetési alap portfólió menedzsereivel beszélgettünk a tőkepiaci kilátásokról, befektetési stratégiájukról.
Kincstári optimizmussal a válság ellen
Közel 80 év óta nem látott mértékű reálgazdasági visszaesésbe kerültünk, a Generali várakozásai szerint a világgazdaság idei mélyrepülése legalább 3,5%-os globális recessziót hoz. A várhatóan történelmi mértékű mélységbe zuhanó második negyedéves GDP ellenére a tőkepiacok március végétől a megnyugvás jeleit mutatják, néhány napos megingástól eltekintve egész áprilisban kitartott a pozitív hangulat.
Robotokra támaszkodhat a válságkezelés
Egyre többet lehet olvasni arról, hogy az egyes országokban hogyan terveznek lazítani a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása miatt bevezetett korlátozásokon.
Nyerhet a krízisen a két kártyatársaság
A sajtóban egymást érik a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került iparágakról szóló hírek. A pandémiának azonban vannak nyertesei is, például a bankkártyatársaságok, hiszen a kijárási korlátozások következtében világszerte megugrott az online vásárlások aránya, amelyeket értelemszerűen bankkártyával egyenlítenek ki.
Nagyobb adatforgalom, több profit
Az elmúlt hetek tőzsdei zuhanása egyik szektort sem kímélte, tekintet nélkül arra, hogy a koronavírus érdemi hatással van-e az adott iparág jövőbeli kilátásaira.
Sokáig érdemes lesz aranyat tartani
Az arany klasszikus menekülőeszközként viselkedett az elmúlt hetekben, és jókora emelkedést produkált a piaci turbulencia közepette. A nemesfém bikapiaca azonban már jóval a koronavírus-járvány okozta pánik előtt elkezdődött. A rali 2018 novembere óta tart, akkor unciánként 1200 dollár körül kereskedtek a bullionnal. Azóta kisebb-nagyobb megtorpanásokkal folyamatosan emelkedik az árfolyam, és 1650 dollár körül jár, ez hétéves csúcs. A koronavírus-járvány lecsengése hozhat majd egy kisebb korrekciót, de utána a hosszú távú emelkedő trend jó eséllyel folytatódni fog.
Virtuális játéktérből valóságos profit
Egyre közkedveltebb szabadidő-eltöltési formává váltak az online játékok, melyek számítógépen vagy mobiltelefonon keresztül egyaránt hozzáférhetők, és akár pénzkeresetként, hivatásszerűen is űzhetők.
Érdemes lehet olajrészvényeket venni
Januárban ebben a rovatban amellett érveltem, hogy idén nem várható jelentős olajár-emelkedés, és azóta sem látható olyan fejlemény, amely álláspontom megváltoztatására késztetne. A stagnáló olajár azonban nem jelenti azt, hogy az olajcégek részvényeiben sincs fantázia.
A szektor már az év elején is nyomott árazáson forgott, azóta pedig egyrészt a koronavírus miatti félelmek, másrészt a gyengére sikerült negyedéves gyorsjelentési szezon következtében további jelentős esést szenvedett el.
A magyar befektetéseket is elérte a víruspánik - Veszélyben a pénzünk?
Komoly mínuszokkal indult a koronavírus-pánik miatt a kereskedés Kínában a holdújév után, de jó eséllyel nem hoz majd komoly gazdasági összeomlást a járvány hosszabb távon. Bár az eddigi hírekre az Ázsiában befektető magyar alapok teljesítménye egy kicsit megingott, többségük még bőven pluszban áll az év eleje óta. Az Ázsiában befektető magyar portfóliómenedzserek közül van, aki arra készül, hogy portfóliójának átsúlyozásával meglovagolja a várt visszapattanást, így még profitálhatnak is a hazai ügyfelek a tőzsdei pánikból.
A megkérdezett szakemberek egyike Munkácsi Dávid, a Generali Alapkezelő portfóliómenedzsere, aki az alábbiakat nyilatkozta a témában:
A kiberteret is elárasztják a vírusok
A koronavírus terjedése és ennek egészségügyi és gazdasági kockázatai uralták az elmúlt napokban a médiát, a befektetők azonban hosszabb távon jobban teszik, ha a kibertérben terjedő vírusok, fenyegetések és támadások elleni védelmet biztosító vállalatok részvényeibe fektetnek. Január első felében a kiberbiztonsági cégeket tömörítő szektorindex felülteljesítette az S&P 500-as indexet. Ebben nagy szerepet játszott, hogy több olyan esemény is történt, amelyek rávilágítottak arra, hogy nagyobb figyelmet kell fordítani a digitális eszközök védelmére.
Nem várható nagy olajárrali az idén
Nagy emelkedéssel kezdte az évet az olaj árfolyama: január 3-án, miután az Egyesült Államok likvidálta az iráni katonai vezetés egyik kulcsfiguráját, Kászim Szulejmánit, az északi-tengeri Brent árfolyama csaknem 4 százalékkal ugrott feljebb, az amerikai WTI-é pedig 3 százalékkal. A közel-keleti konfliktus esetleges eszkalálódása ráadásul nemcsak a fekete arany kitermelését, hanem a fogyasztókhoz való eljuttatását is veszélyezteti, hiszen Irán és Omán között húzódik a Hormuzi-szoros, amelyen naponta több mint húszmillió hordónyi olajat hajóznak át.
A brit tőzsde behozhatja a lemaradást
Nagymértékben alulteljesítenek a brit részvények a Brexit-népszavazás óta, idén eddig az FTSE 100 index hozama 12 százalékkal múlta alul a vezető európai részvényeket reprezentáló Euro Stoxx 50 index teljesítményét, és ennél is többel az S&P 500-ét. Jövőre azonban fordulhat a kocka, hiszen három fontos tényező, a politikai helyzet, az értékeltség és a befektetői pozicionáltság is támogatólag hathat a brit részvénypiacra.
Érdemes óvatosan bánni az elsődleges részvénykibocsátásokkal
Fokozott óvatossággal kell tekinteni a tőzsdei bevezetésekre – mondta a Portfolio-nak Vörös Benedek, a Generali Alapkezelő kiemelt portfóliómenedzsere. A szakember, aki kollégájával, Móra Mátéval a névváltozás előtt álló Generali IPO Abszolút Hozamú Alapért felelős, az elsődleges részvénykibocsátásokhoz képest sokkal jobb lehetőséget lát más vállalati eseményekben, például a spin-offokban és a vállalati összeolvadásokban, illetve az értékalapú részvényekben és a feltörekvő piaci eszközökben.
Eljöhet a gyengébb dollár ideje
Sokan régóta remélik, hogy a dollár végre veszít erejéből. Az amerikaiak a nemzetközi versenyképességük javulását, a feltörekvő országok a devizaadósságuk könnyebb finanszírozását várják a gyengébb zöldhasútól. 2020-ban végre mindannyian megkaphatják, amire évek óta várnak. Először is, a dollár vásárlóerőparitás-alapon fundamentálisan túlértékelt. Az értékeltség persze önmagában csak többéves időtávon rendelkezik előre jelző képességgel, a rövid távú árfolyammozgásokban más tényezők dominálnak. A dollár esetében a közelmúltban e tényezők közül a legfontosabb az amerikai fizetőeszköz javára fennálló kamatkülönbözet, a globális gazdasági lassulástól való félelem, valamint – az említettek miatt – a dolláreszközökbe való tőkemenekítés volt. Kamatok tekintetében az amerikai előny mára jelentősen csökkent, hiszen az amerikai jegybank idén újrakezdte mind a kamatvágásokat, mind a de facto mennyiségi lazítást, ezek pedig – a kamatelőnnyel együtt – természetesen a dollár vonzerejét is csökkentik.
Minek a szuperállampapír? Sokkal több pénz ütheti a markod, ha mersz kockáztatni
Mindent átír az ipar 4.0, digitalizáció, a mobilkommunikációs eszközök, és az 5G hálózatok evolúciója a világban, több üzleti szegmens robbanásszerű fejlődés kapujában áll. Munkácsi Dávid, a Generali Alapkezelő portfóliómenedzsere a következő években olyan új sikercégek megjelenésére számít, mint az Apple és a Microsoft, melyek épp az ipari fejlődés és a mobilkommunikációs hálózatok előző szakaszának legnagyobb nyertesei. A szakértő szerint ma az ezeket a trendeket magába foglaló tematikus alappal bőven verhető a szuperállampapír által ígért hozam.
Előretörhet az értékalapú részvény
Az év végi piaci összefoglalók visszatérő kérdése, hogy a következő évben véget ér-e az értékalapú részvények alulteljesítése. A befektetők alapfeltevése szerint a könyv szerinti értékükhöz vagy jövedelmezőségükhöz képest alacsony értékeltségen forgó részvények ára előbb-utóbb vissza kell hogy térjen a fundamentális értékéhez.
Ez a visszatérés azonban jó ideje várat magára, hiszen 2006 vége óta az értékalapú részvényeket reprezentáló Russell 2000 Value Index több mint 30 százalékkal teljesítette alul a magas árazáson forgó növekedési papírokat lekövető társát.
Erőre kapnak az eurózóna bankjai
Az elmúlt tíz év nem volt sikertörténet az euróövezeti bankok számára, hiszen a szektort reprezentáló Euro Stoxx Banks index elvesztette értékének több mint a felét. A hosszú gyengélkedés három fő tényezőre vezethető vissza: a hosszú és rövid lejáratú hozamok közötti kapcsolatot reprezentáló hozamgörbe alakjára, a piac nagyfokú fragmentáltságára és a bankok mérlegszerkezetére. Ezek mindegyikében javulás várható, ezért az előttünk álló évtized az előzőnél sokkal kedvezőbb hozamokkal kecsegtet. A hozamgörbe az elmúlt években rendkívül lapos volt, ami drasztikusan visszavetette a bankok profitabilitását, hiszen a banküzem sajátossága, hogy rövid távú forrásokat hosszú távra helyez ki. A hozamgörbe azonban az utóbbi két hónapban meredekebbé vált, a tízéves és a kétéves euróswap-kamatlábak közötti különbség több mint 0,2 százalékkal nőtt. A jelek szerint ez a kedvező tendencia folytatódik egyrészt az emelkedő inflációs várakozások, másrészt a várhatóan expanzívabbá váló német fiskális politika miatt.
Vonzó hozamok az orosz eszközök között
Az orosz gazdaság első ránézésre meglehetősen vérszegény teljesítményt nyújtott az idén, az első féléves gazdasági növekedés mindössze évesített 0,9 százalék volt. Az orosz pénzügyi eszközök azonban kiváló évet tudhatnak maguk mögött, hiszen mind a részvény-, mind a kötvénypiac jelentős emelkedést könyvelhetett el, és számos jel mutat arra, hogy ez a jó teljesítmény az előttünk álló évben is folytatódhat. Ami a legfontosabb gazdasági mutatókat illeti, Oroszország az alacsony gazdasági növekedés ellenére is rendkívül stabil lábakon áll, mind a külkereskedelmi mérleg, mind a költségvetés jelentős többletet mutat, az infláció pedig csökkenő pályán van.
Dinamikus növekedés a sebészeti robotika területén
A Generali Innováció Részvény Alappal a február végi indulása óta több, mint 7%-os hozamot lehetett elérni.
Az Alap TOP 5-ben szereplő egyik egyedi részvény pozíciójáról (Intuitive Surgical) és annak szektoráról (robotika) jelent meg egy érdekes és kedvező kimutatás.
Rázós időszak jön az indiai piacon
India hosszú távú kilátásait illetően nehéz pesszimistának lenni. Az ország 1,3 milliárdos lakosságának fele 25 év alatti, ami óriási demográfiai tartalék az elöregedő fejlett országokhoz és Kínához képest. A középosztály gyorsan bővül, és urbanizálódik: a McKinsey szerint 2025-re 69 indiai város lakossága fogja elérni az egymilliós számot. Ráadásul az ország gazdasága viszonylag zárt, ezért kevésbé kitett a kereskedelmi háborúnak, mint a fejlődő országok többsége. Rövid távon azonban a helyi részvénypiac előtt rázós út állhat. A gazdasági növekedés az idei második negyedévben ötéves mélypontra esett. A májusban újraválasztott Modi-kormány első lépései a gazdaság élénkítése helyett a hindu nacionalizmus fűtését szolgálták.
Egy folyamatosan gyengülő forint mellett van jobb befektetés is, mint a szuperállampapír
A MÁP+ legnagyobb előnye, hogy értékesítési szempontból erős motivációt ad a részvényalapok térnyerése számára, ezzel pedig némiképp paradox módon, de a hazai pénzügyi kultúra kiteljesedéséhez fog vezetni – mondta el a Portfolio-nak adott interjúban Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő befektetésekért felelős vezetője. Kiemelte, hogy bár nagyon jól hangzik 5 éves időtávon egy lényegében garantált, összességében 27%-os hozam, a forint nagyon erőteljes leértékelődési pályán van, ezt pedig minden befektetőnek figyelembe kell vennie a megtakarítási döntései során.
Folytatódhat az arany ralija
Az év első nyolc hónapjának szárnyalása után szeptemberben megtorpant az arany árfolyama. A piaci szereplők kockázati étvágyának visszatértével megcsappant a kereslet a klasszikus menekülőeszközök, köztük az arany iránt. A jövő heti Fed-ülés kimenetele és egyes piaci szereplők pozíciózárásai – a CFTC adatai rekordméretű spekulatív vételi pozíciókat mutatnak – rövidtávon további eladói nyomás alá helyezhetik az árfolyamot.
A hosszú távon gondolkodók számára azonban a jelenlegi árszint vonzó vételi lehetőség, ugyanis három, az arany felértékelődése irányába ható tényezőben nem várható nagyobb változás az előttünk álló 12 hónapban.
Kötvényeken is óriásit lehet bukni
Év elején drasztikus fordulat következett be a nagy jegybankok monetáris politikájában, elálltak a korábbi kamatemelési és mérlegfőösszeg-leépítési terveiktől a globális gazdasági lassulás és a kereskedelmi háború okozta félelmek láttán.
Ez odáig vezetett, hogy az amerikai jegybank július végén – a válság után először – 25 bázispontos kamatvágást hajtott végre, az Európai Központi Bank pedig újra kamatot vághat, és újraindíthatja mennyiségi lazítási programját szeptemberben.
Korai kiszállni az amerikai bankokból
Az amerikai univerzális bankok (Bank of America, Citigroup, JPMorgan, Wells Fargo) kiváló évkezdet után jelentős korrekción estek át a napokban. A befektetőknek azonban érdemes lehet kitartaniuk mellettük, hiszen három szekuláris trend is kedvező környezetet teremt további felértékelődésükhöz. Az első a bennük rejlő növekedési potenciál: az amerikai bankrendszer fragmentált, a nagy bankok kicsinek számítanak az amerikai piac méretéhez képest. Több mint 5300 bank működik az országban, a négy univerzális bank pedig mindössze a lakossági betétek negyedével rendelkezik, ami kiemelkedően alacsony koncentrációnak számít a fejlett országok többségéhez képest. A konszolidáció már úton is van: a nagyok jelentős erőforrásokat mozgósítanak az ügyfél-akvizíció érdekében, csak a JPMorgan 400 új bankfiók megnyitását tervezi a következő néhány évben.
Vietnám lehet az ötödik ázsiai tigris
Az amerikai–kínai kereskedelmi háborúban Vietnám a nevető harmadik; az Egyesült Államokba irányuló exportja másfélszeresére nőtt tavaly, ahogy egyre több amerikai vállalat keres új beszállítókat kínai partnerei helyett. A bővülő export mintegy fél százalékkal járul hozzá a vietnámi GDP növekedéséhez, amely idén így várhatóan eléri a 7 százalékot. Amerika mint legfontosabb kereskedelmi partner mellé hamarosan felzárkózhat az EU is: a június 30-án aláírt kétoldalú kereskedelmi megállapodás értelmében a felek közötti vámok 99 százalékát kivezetik, megnyitva ezzel Vietnám előtt a világ legnagyobb egységes piacát.
Háború a török kamatok ellen
Erdogan török államfő szombati határozatában felmentette a török jegybank elnökét, egy évvel azelőtt, hogy lejárt volna a négyéves mandátuma. A központi bank új elnökének Murat Uysalt nevezte ki három héttel a jegybanki kamatdöntő ülés előtt, ahol a várakozások szerint a monetáris döntéshozók kamatcsökkentési ciklusba kezdenek. Erdogan, aki korábban magát a magas kamatok ellenségének nevezte, már több alkalommal is az irányadó ráta csökkentését sürgette a gazdaság élénkítésének érdekében. Az intézkedésével azonban erősen megnyirbálta a befektetők jegybanki függetlenségbe vetett hitét.
Termőre fordulhatnak a japán reformok
Az Abe Sindzó vezette japán kormány „három nyíl” reformcsomagjának első két eleme, a világszerte úttörőnek számító monetáris lazítási politika és az expanzív fiskális politika széles körben ismert. A harmadik elem – amely az ország vállalatirányítási rendszerének átalakítását célozza – egyelőre sokkal kevesebb figyelmet kap. Ez azonban a nem túl távoli jövőben megváltozhat. Egyre több jel utal ugyanis arra, hogy jelentős és befektetői szempontból rendkívül pozitív változások indultak be a vállalati szektorban. Ennek egyik markáns jele, hogy a korábban bennfentes öregfiúk klubjaként működő menedzsmentek és igazgatótanácsok összetétele átalakulóban van, egyre több nő és független, külsős tag kap bennük helyet.
Felértékelődés előtt a mexikói eszközök
Donald Trump május végén déli szomszédját is vámok kivetésével fenyegette meg. Mexikó elnöke, López Obrador (népszerű nevén AMLO) higgadtan kezelte a helyzetet, békülékeny hangneme lehetővé tette a két ország közti gyors megállapodást, ráadásul Mexikónak nem is kellett nagyobb engedményeket tennie. A megállapodást Trump saját győzelmeként tálalta, hosszú távon viszont az igazi nyertesek a mexikói gazdaság és pénzügyi eszközök lehetnek, két fő okból. Egyrészt Mexikó lehet a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háború fő nyertese: ipari szerkezete hasonló Kínáéhoz, a helyi munkaerő jól képzett, a földrajzi közelség pedig lehetővé teszi a mexikói gyárak amerikai termelési rendszerekbe való integrálását. Mexikó ideális választás a gyártást Kínából elvinni tervező amerikai cégek számára.
Okos befektetések - új üzletágak
A német 5G-hálózat kiépítéséhez szükséges frekvenciablokkokra kiírt aukció már több mint négyszáz kört élt meg, és 6 milliárd euró felett jár a használható frekvenciákért felkínált összeg, amely jóval meghaladja a szakértők által prognosztizált összeget. A negyedik ipari forradalom és a digitalizáció további fejlődésében a telekommunikációs hálózat következő generációjának szerepe létfontosságú és nélkülözhetetlen, hiszen a 4G által elérhető adatátviteli sebesség a többszörösére nő, a késleltetés, a reakcióidő pedig eltűnik, így a gazdasági szféra minden területén jelentős hatékonyságnövelés, költségcsökkentés érhető el.
Nem lesz hosszú távon ilyen magas az állampapírok kamata
Az értékpapírpiacok teljesen megváltoztak a korábbiakhoz képest a jegybanki többletpénzek hatására, a lakossági állampapírok kamata pedig valószínűleg csak átmenetileg magas - mondta Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő befektetési igazgatója a társaság befektetői reggelijén.
Nehéz idők jönnek - figyelmeztet a Generali
Az első négy hónap kiváló hozama után az év hátra lévő része nehezebb lesz. A kereskedelmi háború nem csupán a vámokról szól - mondja a Generali Alapkezelő szakértője.
Zöldbe borulhatnak az európai részvények
Ébredezni látszik Csipkerózsika-álmából az eurózóna gazdasága. Az egységes valutaövezet évesített gazdasági növekedése az elmúlt év végi 0,9 százalékról idén áprilisra 1,5 százalékra gyorsult. A spanyolok vitték a prímet évesített 2,8 százalékkal, de még a régió „betege”, Olaszország is kilábalt a recesszióból. A feszesebbé váló munkaerőpiac eredményeként gyorsulóban van a bérnövekedés. Mind a tágan (M3), mind a szűken (M1) vett pénzkínálat növekedési üteme – amely tipikusan jól jelzi előre a GDP-növekedést – a tavaly év végi mélypontját követően újra meglódult.
Lottózol vagy bankot robbantottál?
4 milliárd 194 millió 319 ezer 530 forint!!! Ennyi pénzt nyert az utolsó mázlista szerencsejátékos az ötös lottó sorsoláson. Magyarországon a matematikai megtérülést figyelmen kívül hagyva nagyon sokan rendszeresen lottóznak vagy költenek egyéb szerencsejátékra, időről időre pedig nyernek Fortunával. Mások pusztán hatalmas vagyont örökölnek vagy tehetségük szinte egyik napról a másikra válik sokmilliós üzleti értékké. A mesebeli jövő ígérete azonban sajnos nem mindig társul jó pénzügyi döntésekkel.
Mire érdemes megtakarítási szempontból figyelnie annak, aki rövid idő alatt hatalmas vagyonhoz jut?- többek között erre a kérdésre is szakértő választ nyújtott a Portfolio.hu-nak adott interjújában a Generali Alapkezelő elnök-vezérigazgatója, Konkoly Miklós.
Nagyot szólhatnak a brit kisrészvények
A brit politikai „elit” közröhej tárgya, a kormány és az ellenzék újabb és újabb húzásai az angol abszurd humor legjelesebb képviselőit is megszégyenítik. A font-dollár árfolyam több mint 30 éve nem volt olyan gyenge, mint most.
Unod a lakossági állampapírt? Ezek lehetnek a jövő befektetési alapjai
Komoly versenyt támasztanak a lakossági állampapírok a befektetési alapokkal szemben, egyes piaci szereplők szerint nem is feltétlenül éri meg versenyezni, inkább azon kell gondolkodni, hogy milyen érdemi alternatívát lehet kínálni az ügyfeleknek. A Portfolio Investment, Wealth and Savings (IWS) konferenciáján az alapkezelői vezérigazgatók elárulták, ők mely konstrukciókban látják a jövő befektetési alapjait.
Mibe fektessünk 2019-ben?
Óvatos befektetési ajánlatokkal jelentkezünk az idén. A szakemberek javaslatai alapján szinte minden részpiacon lehet ugyan jövőre is keresni, de az ajánlott piacok, az amerikai állampapírok, az arany, a magyar inflációkövető államkötvény, vagy az olyan defenzívebb iparágak, mint a globális gyógyszeripar, vagy az európai bankok és bányavállalatok mindenképpen a kockázatok erősödését tükrözik.
A befektetési szakemberek szerint 2018 novemberére – decemberére (amikor is az interjúkat készítettük) már határozottan vége lett annak a tőkepiaci aranykornak, amikor növekvő likviditás (egyfajta pénzpumpa) és javuló vállalati nyereségek mellett szárnyalhattak a tőkepiacok.
Sokan várnak ugyan még mindig emelkedést, vagyis a beszélgetések alapján egyáltalán nem egyértelmű, hogy eljött volna a negatív trendforduló, de érezhetően mindenki óvatos.
Íme 3 tipp a Generalitól, mibe érdemes most fektetni
Összességében egy gyenge évet láthatunk a globális részvénypiacokon, a piac kettévált és érdemi hozamtermelést egyedül az amerikai részvénypiacoktól lehetett látni, míg a feltörekvő piacok kifejezetten rosszul teljesítettek. Bár az amerikai részvénypiacok folyamatosan csúcsokat döntögetnek, összességében a globális részvények nem tekinthetőek drágának, a kötvénypiacokhoz képest pedig még mindig ez a preferált eszközosztály - hangzott el a Generali Alapkezelő üzleti rendezvényén. A vagyonkezelő szakértői szerint a fejlett bankszektor, azon belül is elsősorban a vonzó osztalékhozammal bíró európai banki részvények, a védelem- és haditechnológia, illetve a kiberbiztonság jelenthet kedvező befektetési lehetőséget a közép- és hosszabb távon gondolkodó megtakarítóknak.
Még hogy válság? Most kell elkezdeni bevásárolni!
A Generali Alapkezelő sajtóebéd keretében számolt be stratégiájáról, idei évéről, jövőbeni terveiről. A cég nyit a vagyonkezelés felé, a tőkepiacokon pedig úgy látja, hogy az amerikai rali kitart még, az európai tőzsdék és a feltörekvő piacok pedig egyenesen beszállási pontot kínálnak.
Óvatos lépésekkel, de érdemes lehet lehetőségeket keresni a tőkepiacokon
Nagy évei voltak a dollárnak, ám ez a végéhez közeledni látszik. Ez el is vett levegőt az egyéb piacoktól, most úgy látszik kapnak lehetőséget.
Összességében elég gyenge év áll mögöttünk eddig a globális tőkepiacon, ám ami igazán jó évet produkált az amerikai dollár, s az amerikai részvénypiacok. Úgy tűnik el is váltak egymástól a világ egyes régiói, ugyanis az amerikai tőkepiacok mellett nem nagyon akadt olyan hely, ahol komoly produkciót lehetett volna látni – mondta Pallag Róbert, Generali Alapkezelő befektetési vezetője egy háttérbeszélgetésen. Jól látható, hogy az a pénzügyi stimulus, amelyet az Egyesült Államokban a piacokra pumpáltak, képest volt lökést adni a helyi piacoknak. Ez viszont megnehezíti a világ más régióinak életét.
Biztonság és 5 százalékos hozam együtt - benne vagy már ebben a befektetésben?
A jelenlegi piaci környezetben az abszolút hozamú alapokban látja a legjobb lehetőségeket a Generali Alapkezelő, nem csak a lakossági befektetők, de az intézményi ügyfelek számára is itt lehet reálhozamot elérni biztonságos eszközök megfelelő kiválasztásával. A stratégia két kulcsa a szigorú kockázatkezelés és az aktív portfólió-menedzsment – Pallag Róbertet, a társaság befektetésekért felelős vezetőjét kérdeztük.
Ingyen adnak tanácsokat profik a magyar részvényekről
A Budapesti Értéktőzsde oktatási tevékenységének egyik célja, hogy bővítse a lakosság tőkepiaci ismereteit, főként ezzel a céllal indult a BÉT oktatási tevékenységeit összefoglaló BÉT Akadémia rendezvénysorozat is, amelynek következő állomásán az eszközallokáció témaköre kerül bemutatásra. Profi befektetők világítják meg, hogyan érdemes szétosztani az egyes eszközosztályok között a befektetésre szánt pénzünket, mi a logika a diverzifikáció mögött, és hogy hogyan lehet optimális hozam-kockázatot elérni. Az eseményen kiderül, hogy a jelenlegi tőkepiaci környezetben hogyan illeszthetők be a hazai részvények a befektetők portfóliójába, és arról is szó lesz, hogy melyik magyar papírokban látnak fantáziát a profi befektetők.
Kirúgták a sámlit a piacok alól, de hogyan tovább?
A tegnapi részvénypiaci zuhanás inkább csak egy korrekció volt, nem trendforduló és nagy szerepe lehetett benne az algoritmikus kereskedésnek. A fundamentumokkal alapvetően nincs baj, de lehet, hogy az elmúlt évek szokatlanul alacsony volatilitású időszaka után fel kell készülnünk egy izgalmasabb korszakra. Hazai alapkezelőket kérdeztünk arról, hogy mi okozhatta a tegnapi pánikszerű esést, és hogy milyen stratégiát érdemes ilyenkor követni.
Kihoztuk a listát: ezek a magyar alapkezelők keresték a legtöbbet a befektetőknek
Azt a Portfolio januári éves összefoglalóiból már tudjuk, hogy a részvényalapokkal lehetett a legtöbbet keresni 2017-ben. Most annak jártunk utána, hogy egy átlagügyfél mennyit kereshetett egy-egy magyar alapkezelőnél. A szolgáltatók közül csak az Equilor tudott 10% felett hozni az ügyfeleinek tavaly, de összességében a Generali, az Amundi, az MKB-Pannónia és az Aegon se teljesített rosszul, náluk 4% feletti átlagos hozamot lehetett zsebre tenni. Persze az összehasonlítást nem árt fenntartásokkal kezelni, az eredményeket a kategóriák szerinti kezelt vagyon mellett az is befolyásolja, hogy mely alapkezelő milyen típusú alapokat kezel, és így összességében mekkora kockázatnak teszi ki befektetőit.
Újabb sikersztori a láthatáron
Az idei év sem bizonyul könnyűnek a tőkepiacokon, a kötvényhozamok a mélyben, a tőzsdék történelmi csúcson vannak, a forint pedig a gyengülés helyett inkább az erősödés irányát választotta. Egy ilyen környezetben egyre nehezebb megtalálni a hozamtermelő eszközöket és akkor még nem tettünk említést a geopolitikai kockázatokról. Ennek ellenére az új rendszeres díjas termékhez választható Tallózó abszolút hozam eszközalap teljesítménye idén már 3 százalékhoz közelít, ami elsősorban a globális szemléletnek és a tudatos részvénykiválasztásnak volt köszönhető.
A Generali Alapkezelőé a Legjobb Privát Vagyonkezelő Szolgáltatás 2017 díj
A londoni székhelyű Business Vision (BV) üzleti magazin 2017-ben a Generali Alapkezelőnek ítélte a Legjobb Privát Vagyonkezelő Szolgáltatás díját. A zsűrizés során többek közt az innovációt, az üzleti vezetést, a vállalatirányítást, a pénzügyi és szociális teljesítményt, illetve az átláthatóságot vették figyelembe.
Ne csak a hozamokat figyeljék, a kockázatokat is
A részvényeknek ma is minden nagyobb megtakarítási portfólióban ott van a helyük. A mostani helyzetben a pénzpiaci befektetésektől és a kötvényektől nem várható az infláció utolérése, erre inkább az abszolút hozamú alapok lehetnek képesek. Közöttük is sokféle van, azonban a hozamok mellett a kockázati szintekre is érdemes nagyon odafigyelni – mondják a Generali Alapkezelő vezetői.
Egyetlen dolog veheti fel a versenyt az állampapírokkal
Nem az alacsony hozamkörnyezet, a MiFID 2 vagy a lakossági állampapírok térnyerése jelenti a legnagyobb kihívást az alapkezelői piacon, hanem az, hogy hogyan lehet minél jobb hozamokat elérni az ügyfeleknek. Schuszter Péter, a Generali Alapkezelő vezérigazgatója szerint ebben leginkább az abszolút hozam szemléletben működő alapok tudnak a legtöbbet hozzátenni, emellett az interjúban kitér arra is, hogy milyen kihívások elé állíthatják a szektort a robottanácsadók.
Ismét dobogós lett a Generali Alapkezelő a Klasszis 2017 díjátadón
A Privátbankár.hu már negyedszer díjazta a hazai alapkezelő szakma legjobbjait: a Klasszis 2017 díjátadón a vagyonkezelő szakemberek mellett a legjobb teljesítményű befektetési alapokat ismerték el. A Generali Alapkezelő az elmúlt évekhez hasonlóan idén is több kategóriában állhatott dobogóra a Privátbankár.hu március 9-i ünnepélyes díjátadóján.
Érdemes barátkoznia a globális részvénypiacokkal
A befektetők számára az abszolút hozamú alapok mellett a megfelelően menedzselt részvénykitettség lehet nélkülözhetetlen a vonzó hozamok eléréséhez a következő években – fogalmaz Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő befektetésekért felelős vezetője.
Generali Alapkezelő: részvénypiaci összefoglaló 2014 második negyedév
2014 első féléve nagyobb ingadozásokkal ugyan, de további emelkedést hozott a globális részvénypiacokon. Az ukrán-orosz háborús veszély, Krím katonai elfoglalása, majd az ezt követő diplomáciai fenyegetések hatottak negatívan a befektetői hangulatra, mindez azonban átmenetinek bizonyult.
Egy év múlva 1,32 körül is lehet az EUR/USD
Úgy fest, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED tovább fogja csökkenteni az év során a QE3 program keretében elköltött összeget, míg az EKB inkább most lazítana. Kamatemelés legfeljebb az USA-ban lesz jövőre. Így, az euró gyengülhet a dollárral szemben éves időtávon.
Hiába van pénz, ha idő nincs - mi legyen a vagyonnal?
Pénzük van, de idejük nincs - nekik, a vagyonosabb vállalkozóknak, cégvezetőknek találták ki a privát vagyonkezelést. 30-40 millió forint alatt azonban senki ne is álmodjon privát vagyonkezelésről, amit nem szabad összetéveszteni a magánbanki szolgáltatásokkal. A különbség abban van, hogy ki hozza a döntést. Magyarországon ezzel a lehetőséggel, a privát vagyonkezeléssel még kevesen élnek.
Mibe fektess 2014-ben? Itt vannak a válaszok
A 2013-as év javarészt egy erős részvénypiaci emelkedésről szóltak, emellett rendkívül sok pénz áramlott a pénzpiaci- és kötvényalapokba, illetve a vegyes alapokba. Az idei év kicsit más ívet rajzol, idén 5-8%-os hozamnak is örülni lehet, az abszolút hozam lehet a nagy sláger.
Befektetési útmutató: csak semmit a dunyhába!
Attól függően, hogy milyen időtávon gondolkozunk, és mekkora hozamot szeretnénk elérni, milyen felhasználói célokkal, többféle lehetőség is előttünk áll befektetőként. Ezeket szedtük össze 1-től 20 évig terjedő idősíkon. Válogatni lehet, de előbb érdemes informálódni.
Hozam ügyében a részvénypiacok felé tessék fordulni
Az elmúlt évek nagy slágere, a kötvénypiac hozamai visszaestek, a részvénypiacok jelenleg attraktív alternatívát kínálnak. A Generali szakértője szerint jövő év végéig 8-10 százalékos hozamszintben érdemes gondolkozni, és érdemes lehet az abszolút hozamú alapok felé mozdulni.
Az abszolút hozamú stratégiák lehetnek sikeresek
A lakosság kedvencei továbbra is a pénzpiaci és kötvényalapok - mondta Kokas Norbert, a Generali Alapkezelő értékesítési vezetője.
Portfóliókezelő szakemberek ajánlásai
A Figyelő összeállításában neves vagyonkezelőket kérdeztek arról, hogy egyéves időtávra előretekintve milyen eszközökben látnak jó megtérülést. A Generali Alapkezelő nevében Kokas Norbert értékesítési vezető nyilatkozott.
Az amerikai tech szektorra érdemes lesz moccanni
Az amerikai piacon találhatunk idén jól teljesítő eszközöket, elsősorban a technológiai szektorban. A részvénypiacon olyan cégekkel találkozhatunk, amelyek transzparensek, világpiacon jelen vannak, és jó osztalékfizetési hajlandósággal bírnak. Pallag Róbert elemez.
Ciprus vagy Matolcsy: Mi okozza a forintgyengülést?
A Szabad Szemmel vendégei Schuszter Péter elnök-vezérigazgató, Generali Alapkezelő, Róna Péter felügyelő bizottsági tag, MNB és Barcza György vezető elemző, Századvég.
Pallag Róbert a Gazdasági Rádió vendége volt
A Gazdasági Rádió Nap vendége című műsorában Pallag Róberttel, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzserével készített interjút Komáromi Balázs.
Az alapokban kezelt vagyon 50%-kal nőhet középtávon
A régiós befektetési alappiacról készített elemzést a Generali PPF vagyonkezelő, a kutatás legfőbb következtetése az, hogy hazánkban 2017-re 50%-kal nőhet az egy főre jutó befektetési alapokban kezelt vagyon. Az összehasonlítások szerint nagyon jól áll az ország, a befektetési alapok elterjedtek a lakossági ügyfelek körében, a nyugdíjrendszer átalakítása és a csökkenő kamatkörnyezet miatt nagyon jó növekedési kilátások elé néz a piac. A Generali is ezt a trendet próbálja meglovagolni, például a befektetési alapok tanácsadókon keresztüli értékesítése elkezdődött, és az alapkezelő privát banki szolgáltatást is indított.
Pallag Róbert a Haszon magazin profitbajnoka
41 százalékos haszonnal, azaz pontosan 4 143 918 forintos nyereséggel első helyen végzett kollégánk a Haszon magazin befektetési versenyén. A briliáns befutó a kiegyensúlyozott teljesítményre és az egyenletes építkezésre törekedett.
Az öngondoskodás a jövőbe vezető út a fenntartható fejlődés felé
„Sikeresek vagyunk, talpon maradtunk a válság időszakában is. A célunk, hogy ez továbbra is így maradjon, sőt, hogy növekedést érjünk el a jövőben” - interjú Schuszter Péterrel, a Generali Alapkezelő elnök-vezérigazgatójával
A válságálló Brazília még mindig vonzó célpont
A Generali Alapkezelő szakemberei szerint a feltörekvő piacok hosszú távon vonzó befektetési célpontok lehetnek.
Vannak még euró kockázatok
A merészebb devizapiaci játékosok a dollárra fogadhatnak az euró ellenében, mert az euró inkább lefelé, a dollár inkább felfelé igyekszik újabb és újabb szinteket áttörni.
Nem várható a forint további érdemi erősödése, a részvénypiacokon közeledünk a csúcsokhoz
„A fennálló bizonytalanságok miatt egyelőre nem várható a forint további érdemi erősödése. Bár a hazai részvénypiacon is mögöttünk van már a kiemelkedő vételi lehetőségek időszaka, amennyiben a válságadók kivezetésre kerülnek, a Magyar Telekom és az OTP esetében nyílhatna további tér az árfolyam-emelkedés előtt” - hívja fel a figyelmet legfrissebb elemzésében Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő szakértője. „A globális részvénypiacokon közeledünk egy újabb szignifikáns piaci csúcshoz, azonban az értékeltség és a vállalati eredménykilátások alapján, a BRIC országok még mindig kimondottan vonzónak számítanak. A nyersanyagpiacokon folytatódhat az erős volatilitás, s a földgáz árfolyamában bármikor jöhet egy jelentősebb felpattanás” - teszi hozzá a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
A válság újabb hulláma még idén ritkán adódó lehetőséget kínál a részvénypiacokon
„Még az optimista várakozások szerint is további heteket vehet igénybe egy, az újabb globális gazdasági válsággal fenyegető fajsúlyos kérdésekre megoldást jelentő egyértelmű, koordinált, végső forgatókönyv kidolgozása, amely segíthet elkerülni a teljes bizalomvesztést a globális tőkepiacokon. Éppen ezért rövid távon az általános kockázatkerülés tűnik ésszerű magatartásnak, s a volatilitás tartósan magas maradhat” - vázolja a jelenlegi helyzetet legfrissebb elemzésében Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
400 milliárd forinttal is csökkenhetnek Magyarország kamatterhei
A miniszterelnök által a múlt héten bejelentett, a GDP-arányos államadósság mértékének egy lépésben, 81-ről 77 százalékra történő - összesen 1345 milliárd forintos - csökkentésével, Magyarország kamatterhei mintegy 100 milliárd forinttal mérséklődnek évente, amely összeget az intézkedés nélkül átlagosan 3-4 évig kellett volna még fizetnie az államnak - mutat rá Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.
Komoly választóvonal a 265-ös szint
„Amennyiben továbbra is bíztató hírek látnak napvilágot, akkor hazánk - az idei év elején még 400 bázisponthoz közeli - csődkockázati mutatója (CDS felár) a 200-as szintet is könnyen célba veheti. Az euró/forint kurzus vonatkozásában minden pozitív hír ellenére a 265-ös szint egy komoly választóvonal, ezért egyelőre kevés az esély ennek a szintnek a számottevő és tartós áttörésére” - írja legfrissebb piaci kommentárjában Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.
Véget ért a 2009 márciusa óta tartó részvénypiaci emelkedő trend
A Generali Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a globális részvénypiacokon 2009 márciusa óta tartó emelkedő trend véget ért, a következő hónapokban egy, az eddigieknél lényegesen volatilisebb, alapvetően oldalazó, a kockázatok további fokozódása esetén erősen eső trend alakulhat ki. Pillár Zsolt szerint az idei év első öt hónapjában a fejlődő piaci alapok tőkeáramlása kísértetiesen hasonlít a 2008-as évben tapasztaltakhoz. A Generali Alapkezelő szerint a kedvezőtlen részvénypiaci fordulatot vetíti előre az amerikai vállalatok várható csökkenő eredménynövekedése, több közelmúltbeli IPO sikertelensége, és az előző hetekben, egyes árupiaci szegmensekben végbement jelentős visszaesés is.
A japán atomerőmű-krízis további lökést adhat az alternatívenergia-szektornak
„A Japánban történt természeti szerencsétlenségeket követő atomerőmű-katasztrófa hosszú távú hatásai további lendületet adhatnak az alternatívenergia-szektornak, hiszen a globális kereslet folyamatos bővülése miatt tartósan magas olaj- és nyersanyagárak mellett egy másik szempont, az atomerőművek kockázatainak mérlegelése is vélhetően jobban előtérbe kerül a jövő beruházásainál. Becslések szerint 2035-ben világunk energiaszükségletének várhatóan már negyedrészét leszünk képesek teljesen környezetbarát módon biztosítani” - hívja fel a figyelmet Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő szakértője.
Élénkítheti a gazdaságot a lakás-takarékpénztárakban felhalmozódott 400-500 milliárd forint tőke
A Magyarországon működő lakás-takarékpénztárakban felhalmozódott 400-500 milliárd forint tőke jelentős mértékben segítheti a gazdaságélénkítést, az év elejétől hatályba lépett jogszabályi változások eredményeként. „A devizaalapú jelzáloghitelezés tavaly augusztusi átmeneti felfüggesztését követően a piaci környezet is letisztultabbá vált, így nincsen értelme a további tiltásnak, a fő irányvonalnak azonban mindenképpen a forintalapú hitelezésnek kell lennie” - véli Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.