Íme 3 tipp a Generalitól, mibe érdemes most fektetni

2018.09.21
Portfolio.hu cikk

Összességében egy gyenge évet láthatunk a globális részvénypiacokon, a piac kettévált és érdemi hozamtermelést egyedül az amerikai részvénypiacoktól lehetett látni, míg a feltörekvő piacok kifejezetten rosszul teljesítettek. Bár az amerikai részvénypiacok folyamatosan csúcsokat döntögetnek, összességében a globális részvények nem tekinthetőek drágának, a kötvénypiacokhoz képest pedig még mindig ez a preferált eszközosztály - hangzott el a Generali Alapkezelő üzleti rendezvényén. A vagyonkezelő szakértői szerint a fejlett bankszektor, azon belül is elsősorban a vonzó osztalékhozammal bíró európai banki részvények, a védelem- és haditechnológia, illetve a kiberbiztonság jelenthet kedvező befektetési lehetőséget a közép- és hosszabb távon gondolkodó megtakarítóknak. 

A rendezvényt Schuszter Péter, a Generali Alapkezelő vezérigazgatója nyitotta meg, aki elmondta: az elmúlt 1-1,5 évben egy új stratégiai irányelv mentén indult el a Generali, ennek kapcsán kiemelt szerepet kapott az alapkezelő és a vagyonkezelési üzletág a társaságon belül. A régiós biztosítók felvásárlása mellett a Generali alapkezelői fronton is erősít, előkészítés alatt áll például egy lengyel alapkezelő átvétele. A vagyonnövekedési tervekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy az idei évben egy kevésbé támogató tőke-és pénzpiaci környezet van, emellett a MiFID 2-nek való megfelelési lépések is kevesebb teret és időt hagytak az ügyfélakvizícióra, de ebben változást várnak a közlejövőben.

Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő befektetési igazgatója tőzsdei körképében az alábbi főbb történéseket, és a jövőre vonatkozó várakozásokat emelte ki:

  • Az eddigiek alapján egy gyenge évet láthatunk a globális részvénypiacokon, a piac kettévált és érdemi hozamtermelést egyedül az amerikai részvénypiacoktól lehetett látni, míg a feltörekvő piacok kifejezetten rosszul teljesítettek. Miközben az S&P 500 több vezető óriásvállalata folyamatosa történelmi csúcsot dönt, a világ többi részvénypiaca a januári csúcs óta jelentősen leértékelődött.
  • Tavaly arra lehetett számítani, hogy az infláció tartósan emelkedni fog, ehhez képest most az látszik, hogy a hosszabb távú inflációs várakozások nem nagyon mozdultak, illetve alacsonyak. A hosszabb távú, strukturálisan alacsonyabb inflációs kilátások miatt pedig mérsékelt szinten normalizálódhatnak a globális kamatok a jövőben.
  • A piaci likviditás csökkenése sem történt olyan gyors ütemben, ahogy arra sokan számítottak, a globális jegybanki mérlegfőösszegek 12 havi változása jövőre fordulhat majd mínuszba. További kamatemelések jöhetnek, várhatóan 2019 év végére kerülhet a Fed irányadó ráta a 3% körüli szintre.
  • Az amerikai gazdaság érett szakaszban van, a Trump nevével fémjelezhető stimulus hatásai most lehetnek a csúcson, így a kérdőjelek sokasodnak a következő időszakban. Ugyanakkor a Generali szakértői szerint a következő egy évre előretekintve még alacsony a recessziós veszély, adott a tér az egészséges vállalati árbevétel- és eredmény bővülés előtt, így a növekvő kockázatok ellenére még mindig korai lehet szignifikánsan leépíteni a részvény portfóliókat.
  • Az Egyesült Államokhoz képest Európa lemaradása jelentős a gazdasági ciklusban. Az egyik legnagyobb lemaradó az elmúlt 10 év tőkepiaci szárnyalásában az európai pénzügyi szektor volt, amely jelentős osztalékhozammal, vonzó árazással rendelkezik, így kedvez az értékalapú befektetőknek. Ráadásul októberben fontos katalizátort jelenthet az olasz költségvetési tervek elfogadása.
  • A legnagyobb veszteséget idén a befektetőknek a globális feltörekvő piacok okozhatták, ez esetben a kereskedelmi háború veszélyei, a kínai lassulás és a dollár erősödése sem segített a piacokon. A Generali várakozásai szerint azonban egyre limitáltabb a tér a dollár további erősödése előtt, melynek legfőbb okai: az amerikai költségvetési stimulus hatásai a jövőben gyengülnek, az ikerdeficit növekszik, az Európai Központi Bank is jövőre elkezdheti az alapkamat normalizálását, az euró és a feltörekvő piaci devizák pedig fundamentálisan alulértékeltek. A Generali Investments 12 hónapos időtávon 1,20-1,25 közötti EUR/USD árfolyamra számít.
  • Globálisan vizsgálva a befektetői optimizmus januárhoz képest jelentősen csökkent, magas a vagyonkezelőknél befektetésre váró készpénz-arány a portfóliókban, az ún. contrarian (a többségi véleménnyel szembehelyezkedő) stratégia alapján pedig a feltörekvő piacok longolása (akár az amerikai részvénypiacokkal szemben) lehet a legjobb választás most. Az európai részvénypiacokról szintén jelentős tőke távozott az idei évben, az emelkedési potenciál itt is magasabb az amerikai részvényekhez viszonyítva.
  • Összességében a részvénypiacok - különösen a kötvénypiacokhoz képest - még mindig nem drágák, az MSCI AC World index árazása megfelel az elmúlt 30 év historikus átlagának, de számos nehezen előrejelezhető (részben politikai, részben gazdasági) kockázati tényező miatt indokolt az óvatosság. A közép- és hosszabb távon is extrém növekedési lehetőség előtt álló szektorok közül a védelem- és haditechnológia, illetve a kiberbiztonság emelhető ki.


Schilling Dániel, a Duna House Csoport pénzügyi vezetője az ingatlanpiac kilátásairól beszélt:

  • Az ingatlanpiac is egy ciklikus piac (slump, recovery, boom, slowdown), és miután a bérleti piaci adja az ingatlanpiaci befektetések bevételeit, ezért a bérleti piactól indul a piaci növekedés vagy éppen a lassulás is.
  • A magyar és lengyel lakóingatlan-tranzakciók számát nézve a két piac jelenleg a boom szakaszban van, a szakértő szerint az elmúlt három évben Magyarországon éves átlagban 13% körül, Lengyelországban 18%-kal bővült a tranzakciók száma.
  • Jelenleg a lakásárakat jelentősen támogatja a bérnövekedés, ha ez folytatódik, akkor a lakásárakban is lehet még felfutás.
  • Az ingatlanpiachoz szorosan kapcsolódik a hitelezési piac, ami a válságot követően gyakorlatilag eltűnt. Most az látszik, hogy itthon 2014-et követően évente 50%-kal bővül a jelzáloghitel-állomány, ráadásul a GDP-hez viszonyított lakossági hitelállomány a régióban még mindig alacsonynak mondható.


Letölthető fájlok