Továbbra is fókuszban az S&P 500 Index

2025.01.31
Munkácsi Dávid, a Generali Investments CEE Magyarországi Fióktelepének kiemelt portfóliómenedzsere

A tavalyi rali minden előrejelzést túlszárnyalt. Jó hír, hogy Trump saját teljesítményét már korábban is az S&P 500-hoz mérte, egyfajta benchmarkként tekintve az indexre, mely az első elnöki ciklusában 67 százalékot emelkedett. Ha ez megismétlődne, akkor 9 ezer pont felett lehetne 2029-ben.

Az S&P 500 Index 23 százalékos ralija 2024-ben minden elemzői előrejelzést túlszárnyalt, az elmúlt két évben a legjelentősebb amerikai vállalatokat tartalmazó index több mint 50 százalékot emelkedett. A technológiai szektort az MI iránti rajongás táplálta, ennek megfelelően az IT, valamint a kommunikációs szolgáltatást nyújtó alszektor közel 40 százalékkal növekedett. A bikapiaci ciklusra jellemzően az alapvető fogyasztási cikkek teljesítményét a ciklikus részvények is felülteljesítették (12 százalék versus 29 százalék).

Még bőven van tere az S&P 500 Index emelkedésének / Fotó: Connect Images via AFP

Az elmúlt év kiemelkedő részvénypiaci teljesítményét döntő mértékben befolyásolta, hogy az amerikai gazdaság stabil lábakon állt, a növekedés fő motorja pedig a közeljövőben is a belső fogyasztás lehet. A 2025-ös évre a Generali elemzői 2,4 százalékos GDP-növekedést várnak – háromszorosát az európai gazdasági bővülésnek –, és a termelékenység javulása továbbra is támogató környezetet teremthet a tengerentúli vállalatok dominanciájához.

A 2025-ös évben az S&P 500 vállalatainak a profitja közel 15 százalékkal nőhet, ami jelentős mértékben meghaladja az elmúlt tíz év átlagos 8 százalékos értékét. A Factset elemzése rámutat, hogy a 2024-es év utolsó negyedévében várható 12 százalékos különbség a Mágikus Hetes (Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia, Tesla) és a fennmaradó 493 indextag nyereségnövekedése között 5 százalékra csökkenhet 2025 negyedik negyedévére. Az előrejelzés szerint a hét kiemelkedő vállalat 21,7 százalékos eredménynövekedésről számolhat be az év utolsó negyedévéről, ami a következő negyedévekben folyamatosan emelkedhet, majd kismértékű csökkenés után egy év múlva 20,3 százalékon állhat. 

Az „S&P493” vállalatainak profitja kiegyensúlyozott emelkedést követően a jelenlegi 9,7 százalékról várhatóan 15,4 százalékig nőhet. Ez a 13 százalékos átlag abból a szempontból is érdekes – és pozitív az index kapcsán –, hogy egy évvel ezelőtt 4 százalékos növekedéssel kalkuláltak ezen vállalatok kapcsán. A stabil gazdasági háttér, a csökkenő kamatkörnyezet különösen a szolgáltatások terén fejthetik ki pozitív hatásukat, amire kiváló példa a Netflix legutóbbi gyorsjelentése. A negyedik negyedévben a streamingóriás a felhasználók számát és a havi előfizetői díjat is emelni tudta, így a pénzügyi eredményei is kiemelkedőnek tekinthetők.

Az amerikai vállalatokat vizsgálva kikerülhetetlen téma, hogy Donald Trump második elnöki ciklusát kezdte meg január 20-án. Ahogy várható volt, azonnal „berúgta az ajtót” a beiktatását követően, és nem hazudtolta meg magát, illetve az első elnöklése során megismert kommunikációs stratégiáját sem. Az előttünk álló időszak éppen emiatt hozhat bizonytalanságot és több hirtelen irányváltást a pénz- és tőkepiacokon. A jó hír vélhetően az lehet, hogy Trump saját teljesítményét már korábban is az S&P 500-hoz mérte, így egyfajta benchmarkként tekintve az indexre. A Trump 1.0 négy éve során 67 százalékos emelkedést láthattunk, ami meghaladta az átlagos elnöki ciklus éves 9,5 százalékos teljesítményét. Ha sikerül ezt megismételni, akkor 9000 pont felett lehet az S&P 500 Index 2029-ben.