Pénztárcabarát iskolakezdés, pénzügyi tippek becsengetés előtt

Nézze át a legfontosabb tudnivalókat egy pillantás alatt, és tesztelje rövid kvízünkkel, hogy mindenre gondolt-e az iskolakezdés kapcsán!

Pénztárcabarát iskolakezdés (mnb.hu)

Pénzügyi tippek becsengetés előtt

Bár gondolataink most még a nyaralás körül forognak, érdemes minél hamarabb megterveznünk a tanévkezdéssel járó teendőket, a szeptemberi iskolakezdés ugyanis számos pénzügyi vonatkozással is bír. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány gyakorlati tippet

  • a szeptemberi iskolakezdésben érintett családoknak, illetve
  • azoknak, akik felsőfokú tanulmányaik megkezdésével első önálló pénzügyi döntéseiket is meghozzák.

Egyúttal felhívjuk a figyelmet a tanévkezdés kapcsán leselkedő online csalások veszélyeire is.

Nézze át a legfontosabb tudnivalókat egy pillantás alatt, és tesztelje rövid kvízünkkel, hogy mindenre gondolt-e az iskolakezdés kapcsán!

Infografika szülőknek – nagy méretben >>>

 

Gyorskvíz szülőknek >>>

 

 

Infografika hallgatóknak – nagy méretben >>>

 

Gyorskvíz hallgatóknak >>>

 

 

Pénzügyi tippek szülőknek (mnb.hu)

Tervezzünk előre a kiadásokkal!

A tanévkezdés kiadásai jelentősen, iskolás gyermekenként akár 50-60 ezer forinttal is megterhelhetik a családi kasszát, így egy több gyermekes család esetén a tanévkezdés többletköltségei a százezres nagyságrendet is elérhetik. Ha előre kalkulálunk ezekkel a tételekkel, és betervezzük őket a családi költségvetésbe, akkor kisebb eséllyel jelentenek majd erőn felüli anyagi terhet. A költségtervezéshez hasznos tippek olvashatók a Pénzügyi Navigátor Háztartási költségvetés című cikkében, míg egy költségvetés elkészítéséhez segítség lehet a Háztartásiköltségvetés-kalkulátor.

Tippek

  • Számoljuk át háztartásunk költségvetését!
  • Mérjük fel az előre megbecsülhető kiadásokat, például: füzetcsomagok, iskolatáska, sportfelszerelések stb.!
  • nagyobb gyerekeket bátran vonjuk be a tervezésbe!

Nézzen utána a támogatásoknak, kedvezményeknek!

Gyermekeink iskolakezdéséhez különböző állami, önkormányzati és akár munkáltató által biztosított támogatást is igénybe vehetünk! Egyes korosztályokban kedvezményes vagy ingyenes lehet a tankönyvcsomag, és bizonyos feltételek mellett az étkeztetésre is igényelhető támogatás. Egészségügyi alapon, betegségre való tekintettel vagy szociális alapon is jogosult lehet gyermekünk kedvezményekre. Aki pedig egészség- és önsegélyező pénztári tagsággal rendelkezik, az a pénztárból is fedezhet bizonyos iskolai költségeket, így ruházatot, tankönyvet vagy taneszközt, tanulónként éves szinten a tárgyév első napján érvényes minimálbér erejéig, azaz lefeljebb 266.800 forintig. A pénztárakon keresztül ugyanezen összeghatárig elszámolhatók a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény mellékletében felsorolt, Magyarország államilag elismert felsőoktatási intézményeinek 25 évesnél fiatalabb hallgatói esetében a tandíjak, térítési díjak, kollégiumi díjak, albérleti díjak. Mindezeken túl jelentős segítséget jelenthet, hogy a szeptemberi családi pótlékot már augusztusban utalják, kézbesítik.

Tippek

  • Nézzen utána az állami, önkormányzati és munkáltatói támogatásoknak!
    • Tájékozódjon kedvezményes intézményi gyermekétkeztetés lehetőségeiről, valamint az ingyenes tankönyvellátásról!
    • A helyi támogatásokról a lakóhelye szerint illetékes önkormányzat saját weboldalán és hirdetményeiből tud tájékozódni.
    • Az elérhető munkahelyi támogatásokkal kapcsolatban érdeklődjön munkáltatójánál!
    • Amennyiben indokolt lehet, érdeklődjön a beteg gyermek után járó támogatások, kedvezmények lehetőségeiről!
    • Kalkuláljon a szeptemberi családi pótlékkalami már augusztusban megérkezik!
    • Amennyiben egészség- és önsegélyező pénztári tagsággal rendelkezik, olvassa el a beiskolázási támogatásról szóló cikkünket, valamint érdeklődjön a pénztárnál! 

 

Óvatosan az online piactereken!

Az iskolakezdéshez szükséges eszközök – iskolatáskák, ruházat, de akár bútorok, elektronikai cikkek – beszerzésének költséghatékony módja, ha használtan vásároljuk meg őket. Ezt ma már könnyen megtehetjük a különböző közösségi felületeken és online piactereken, de legyünk elővigyázatosak: a csalók kihasználják az ilyen felületek által biztosított anonimitást, és különböző tisztességtelen módszerek, megtévesztés révén visszaélnek jóhiszeműségünkkel. Akár eladóként hirdetünk egy számunkra már szükségtelen, de más számára még vélhetően hasznos tárgyat, akár vásárolni szeretnénk, mindig legyünk körültekintőek!

 

Ha mi szeretnénk eladni valamit

Mindig legyen gyanús, ha

  • az érdeklődők gyors kapcsolatfelvételre törekednek;
  • kerülni próbálják a személyes találkozást, de felajánlják a csomagszállítással kapcsolatos ügyintézést, valamint futárszolgálatot hívnak, és ehhez
  • hivatkozást küldenek, ami adathalász oldalra visz, ahol személyes, valamint bankszámlaadataink megadására kérnek, vagy káros programot telepít eszközünkre, aminek köszönhetően hozzáférnek a készülékünkön tárolt információkhoz.

Ha mi vásárolnánk valamit

Mindig legyünk elővigyázatosak, ha

  • egy terméket irreálisan olcsón hirdetnek;
  • az eladó sürgető hangvétellel minél hamarabb meg akarja kötni az üzletet;
  • az eladó kerüli a személyes találkozást, nem teszi lehetővé az eladni kívánt tárgy személyes megtekintését;
  • ragaszkodik az előre fizetéshez.


Hitelből csak megfontoltan!

Előfordulhat, hogy az iskolakezdéssel járó kiadásokat nem tudjuk teljes mértékben saját forrásból fedezni, még támogatások és kedvezmények igénybevétele mellett sem. Ilyen esetben jelenthet segítséget egy hitelfelvétel. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy már egy kisebb összegű hitel is jelentős és hosszú távú anyagi kötelezettséget jelent a család számára. Érdemes ezért körültekintően, több konstrukciót megvizsgálva és összehasonlítva választani. Fontos, hogy ne csak egy szolgáltató különböző hiteleit, hanem lehetőleg minél több szolgáltató kínálatából származó ajánlatokat hasonlítsunk össze. A megfontolt hitelfelvétel szempontjairól bővebben olvashat a Hitelfelvétel tudatosan című Pénzügyi Navigátor füzetből, míg a gyorskölcsönökről és a fogyasztási hitelekről szóló tájékoztatóink e kölcsöntípusok jellemzőit ismertetik.

Frissítve: 2024. július 12.

 

Pénzügyi tippek hallgatóknak (mnb.hu)

Felsőoktatási intézmény hallgatójaként önállóbbá válsz – anyagilag is. Tanulmányaid során előfordulhat, hogy tandíjat, lakásbérleti díjat kell fizetned, utazási költségek is felmerülhetnek, és akkor az étkezésről, szórakozásról szót sem ejtettünk! Könnyen lehet, hogy az iskola mellett munkát is vállalsz, amivel önálló jövedelemre teszel szert. Fontos azonban, hogy időben megismerkedj a költségvetés-készítés rejtelmeivel, átlásd kiadásaid és bevételeid nagyságát és összetételét, mivel ez az alapja a pénzügyi egyensúlyodnak. Ezzel sokat tehetsz azért, hogy később az esetleges váratlan kiadások se okozzanak anyagi nehézséget. A költségtervezéshez hasznos tippeket találsz egyperces kisfilmünkben, kiadásaid és bevételeid alakulását pedig az MNB háztartásiköltségvetés-kalkulátorával tekintheted át, de számos applikáció is rendelkezésre áll.

Felsőfokú tanulmányaid várható költségeinek kiszámításához jó támpontot ad a Diákhitel Központ Pénzügyi Tájolója, amely folyamatosan frissülő, hiteles forrásokból származó háttéradatok alapján, a választott intézménynek, képzésnek és a képzés földrajzi elhelyezkedésének megfelelően mutatja be a képzéssel kapcsolatos várható kiadásokat.

Tippek

Legyen megfelelő bankszámlád!

Ha eddig még nem volt, az érettségi után biztosan szükséged lesz saját bankszámlára. A főiskola, egyetem ugyanis erre utalja az ösztöndíjat, ide érkeznek a szociális támogatások, illetve erről fizetheted a tan- vagy vizsgadíjat és egyéb kiadásaidat. Ha munkába állsz – vagy akár az iskola mellett dolgozol –, a fizetésedet a számládra utalják. A lényeg: nyiss bankszámlát!

Ha már van számlád, gondold át, hogy az továbbra is megfelel-e az igényeidnek! A megfelelő konstrukció kiválasztásakor légy körültekintő: gondold át, mire fogod használni, és igényeid alapján hasonlítsd össze több szolgáltató ajánlatát – ne a reklámok alapján dönts! A megfontolt számlaválasztáshoz hasznos tippeket találsz a Számlaválasztás tudatosan című Pénzügyi Navigátor füzetünkben, a Bankszámlaválasztó program pedig megkönnyíti az elérhető ajánlatok összehasonlítását.

Tippek

  • Nyiss bankszámlát! Ha már van számlád, gondold át, megfelel-e igényeidnek az előtted álló új időszakban!
  • Dönts körültekintően! Az okos választáshoz segítséget nyújt a Számlaválasztás tudatosan című Pénzügyi Navigátor füzetünk.
  • A megfelelő számlacsomag kiválasztásához használd Bankszámlaválasztó programunkat!
  • Légy körültekintő a népszerű külföldi, nem a magyar jegybank felügyelete alá tartozó intézményekkel, fintech cégekkel (pl. Revolut, Wise, Curve), mert ezek használata mind fogyasztóvédelmi, mind kiberbiztonsági szempontból nagyobb kockázattal járhat.

Tűzz ki pénzügyi célokat!

A pénzügyek tudatos kezelése nem csak annyit jelent, hogy tisztában vagy aktuális kiadásaiddal és bevételeiddel: fontos, hogy a jövődre is gondolj! Ha kézben tartod pénzügyeidet, lehetőséged lesz megtakarítani is, ami a későbbiekben jelenthet nagyobb anyagi biztonságot: egy hirtelen bevételkiesés vagy egy nagyobb értékű kiadás, vásárlás esetén segíthet elkerülni az anyagi gondokat. A megtakarítások különböző formáit és azok legfőbb jellemzőit Megtakarítástípusok című cikkünkből ismerheted meg. 

A diákévek egyik népszerű pénzügyi terméke a Diákhitel: segítséget jelenthet a mindennapi kiadások vagy az önköltséges félévek díjának fedezéséhez. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy ez is egy adósság!

Ne feledd azt sem, ha új, szabadfelhasználású Diákhitel1 szerződést kötsz, az igényelt összeget már csak Diákhitel Számlára kaphatod. Ez egy speciális konstrukció, amely kizárólag a Diákhitel Központ szerződött partnerintézményeinél érhető el. Ezek aktuális listáját itt találod, a Diákhitelről pedig kapcsolódó cikkünkben olvashatsz bővebben.

A főiskolai, egyetemi évek anyagi terheit különböző támogatások, pályázatok segítségével is enyhítheted, érdemes ezeknek is utánajárni.

Tippek

  • Legyenek pénzügyi céljaid, és kezdj el megtakarítani minél előbb!
  • Ha Diákhitelt vennél fel, tartsd szem előtt: ez is egy kölcsön, amit kamataival együtt kell visszafizetni! Igénylés előtt alaposan járj utána a feltételeknek!
  • Készülj fel a váratlan helyzetekre is: képezz tartalékot!
  • Nézz utána az elérhető támogatásoknak, pályázatoknak!

Felsőfokú tanulmányaid megkezdésével a pénzügyek terén is érdemes bővíteni ismereteidet. Pénzügyi tippek életkezdéshez című Pénzügyi Navigátor füzetünkben ehhez további hasznos tudnivalókat találsz.

Frissítve: 2024. július 12.